Տպավորություն է , որ այդ կնոջ ազնիվ մղումները փորձում են ենթարկեցնել այլ նպատակների. Ա. Գեղամյանը Զ. Փոստանջյանի մասին
Tert.am-ի հետ զրույցում Եվրասիական ինտեգրման հայտնի կողմնակից, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Հանրապետական» խմբակցության անդամ Արտաշես Գեղամյանն անդրադարձել է ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի հետ երեկվա միջադեպին և այն մեկնաբանություններին, որ հնչում են:
-Պարոն Գեղամյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք Զարուհի Փոստանջյանի հետ երեկվա միջադեպը:
-Ձեր նման փորձառու լրագրողը միջադեպին լուրջ արձագանքելու նախապայման պետք է ընդունի այն, ինչը կարծում եմ ՝ արդարացված է: Այն է՝ երկու կողմերի արձագանքը. մենք այսօր ունենք մեր լավ գործընկերուհու՝ Զարուհի Փոստանջյանի հայտարարությունը, բայց մենք ամենևին չունենք մյուս կողմի, այն է՝ մեր սահմանները թուրք-ազերիներից պաշտպանող ռուս սահմանապահների պատկան մարմնի արձագանքը: Ուստի, մեկնաբանել միայն մի կողմի կարծիքը, չունենալով զինանոցում մյուս կողմի արձագանքը, ում մեղսագրվում են տվյալ գործողությունները, կարծում եմ, որ սխալ կլինի:
Սակայն այսքանով չէի ցանկանա սահմանափակել Ձեր կողմից տրված հարցի պատասխանը: Մասնավորապես, ուզում եմ ասել, որ վերջին շրջանում, այն է՝ սեպտեմբերի 3-ից հետո, երբ Մոսկվայում մեր երկրի նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ, ուր մասնավորապես ասվեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ցանկություն է հայտնել անդամակցել Մաքսային միությանը, որոշակի ուժեր բուռն ակտիվություն դրսևորեցին: Այն է՝ փորձելով աղավաղել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամագրվելու հետ կապված հնարավոր զարգացումները: Ըստ որում, դա անում էին ոչ պրոֆեսիոնալ մակարդակով, դա անում էին հապճեպ, ուղղակիորեն աղավաղելով փաստերը:
Որպեսզի մերկապարանոց չհնչի իմ այս հայտարարությունը բերեմ մեկ հիմնական «մեղադրանք», այն է, որ դա անակնկալ էր: Ցավով ուզում եմ արձանագրել, որ նման հայտարարություններ անողները զլացել են նույնիսկ ուշադրությամբ վերլուծության ենթարկել վերջին շրջանում, գոնե վերջին 1-1,5 տարվա ընթացքում մեր երկրի նախագահի և ինչու ոչ՝ Արտաքին գործերի գերատեսչության նախարարի հայտարարությունները: Մասնավորապես, եթե չզլանանք, նայենք President.am-ում կամ Kremlin.org-ում Վլադիմիր Պուտինի և Սերժ Սարգսյանի համատեղ մամուլի ասուլիսը, որը տեղի ունեցավ 2012թ. օգոստոսի 8-ին Մոսկվայում, այնտեղ ուղղակիորեն ՌԴ նախագահն ասել է, որ «մենք իմ հարգարժան գործընկերոջ հետ պայմանավորվեցինք և հանձնարարական տվեցինք Ռուսաստանի և Հայաստանի համապատասխան գերատեսչությունների՝ մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրել, թե ինչ ճանապարհեր կան է՛լ ավելի խորացնելու Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնության տնտեսական համագործակցությունը՝ հաշվի առնելով Մաքսային միության առկայության փաստը»: Առանձնահատկությունն էլ նշեցին, կայանում է նրանում, որ բացակայում է ընդհանուր սահմանը երկու երկրների միջև: Ավելին՝ Վլադիմիր Պուտինն այդ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց, որ ՌԴ կառավարությանը տվել է հանձնարարական, որպեսզի իր երկիրը հայ գործընկերների հետ մշակի հայ-ռուսական տնտեսական զարգացան և ինտեգրման հեռանկարային ծրագիր՝ միտված դեպի 2020 թվական:
Փոքր-ինչ աշխարհաքաղաքականությունից կամ քաղաքագիտությունից իրազեկ մարդը հասկանում է, թե դա ինչ է նշանակում: Երբ երկու երկրների առաջին դեմքերը հայտարարում են տնտեսական ինտեգրման մասին, այն էլ այն պարագայում, երբ արդեն իսկ իրողություն է Մաքսային միության փաստը: Ինչևէ դա անակնկալ էր բոլոր տեսակի գրանտակերների համար, որովհետև իրենք, բացի գրանտներն ուտելուց ոչ մի վերլուծական աշխատանքի հավանաբար ընդունակ չեն: Եթե ընդունակ լինեին, ապա կգիտակցեին, որ արված հայտարարությունը բխում է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության խնդիրներից: Գոնե հիմա թող չզլանան, կարդան Vesti.az ՝ Ադրբեջանի նախագահի տխրահռչակ քաղաքականությունը լուսաբանող և վերջինիս գովերգող կայքէջը, որտեղ հանդես է եկել ոչ անհայտ քաղաքագետ-փորձագետ Միրկադիրովը, ցավով նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահն իր քաղաքական վերլուծություններում առաջ անցավ Ադրբեջանի նախագահից և Վլադիմիր Պուտինի՝ օգոստոսի 9-ին Բաքու կատարած պաշտոնական այցից 24 օր անց՝ սեպտեմբերի 3-ին, Մոսկվայում հայտարարեց Մաքսային միությանն անդամագրվելու պատրաստակամության մասին: Այնուհետև Միրկադիրովը հետևություն է անում, որ դրանով իսկ ադրբեջանական կողմի և իր մերձավոր դաշնակիցների, Թուրքիային ի նկատի ունի, բոլոր հնարավոր հեռանկարային կանխատեսումներն ի չիք դարձան, որովհետև այսօր Ադրբեջանը ռազմական ճանապարհով ի զորու չէ լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հարցը: Այն է՝ միակցելու Ադրբեջանին…
- Պարոն Գեղամյան ի՞նչ կասեք Զարուհի Փոստանջյանի մեկնաբանության մասին, որ անհասկանալի է, թե ինչու Հայաստանի ներպետական ճանապարհի վրա ռուս սահմանապահների կողմից պետք է անցակետ դրվի, ՀՀ քաղաքացիներից անձնագիր պահանջվի, հարց տրվի, թե ո՞րն է ուղևորության նպատակը:
-Հարցադրումը, որ արվել է և փորձում են դրա շուրջ աղմուկ բարձրացնել անգամ իմ կողմից ընթեռնելի և ընդունված Tert.am-կայքում, խոսում է մեկ բանի մասին. խնդիր է դրված ստվեր գցել հայ-ռուսական բարեկամության վրա, ամեն գնով փորձել հասարակության գիտակցության վզով փաթաթել, որ Հայաստանը կորցնում է իր ինքնիշխանությունը: Եվ այդ անբարեխիղճ փորձագետները կամ գրանտակերները, Հովհաննես Գալաջյանի խոսքով ասած՝ գրանտատիպերը, ի նկատի ունեն, որ երեխայի մտահորիզոն ունեն, երբեք չեն ասում, թե ինչպես պետք է դիմագրավեն այն վտանգները, որոնք մեր ինֆորմացիոն տարածք են գալիս ադրբեջանական կողմից: Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի նախագահը առնվազն չորս անգամ հայտնել է իր երկրի պատրաստակամությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ռազմական կարգավորման մասին: Դրա մասին լռում են: Եթե չլինի ռուս սահմանապահը, եթե նա չլիներ մեր սահմաններին, ապա վաղուց ի վեր ոչ թե դիպուկահարների կրակոցների ականատեսը կլինեինք, այլ լայնամասշտաբ ռազմական ավանտյուրայի, որը խնդիր կհետապնդեր խաղաղություն հաստատելու համար ՆԱՏՕ-ի խաղարարար ուժերի տեղակայումը հայ-ադրբեջանական հակամարտության սահմանին, ինչը շեշտակիորեն կվատթարացներ հայ-իրանական հարաբերությունները, որովհետև շուրջ 130 կմ ազատագրված տարածքները, ուղղակիորեն Իրանի սահմանամերձ տարածքներն են:
Ինչևէ, համբերությամբ զինվելով հանդերձ , մեր հարգարժան Զարուհի Փոստանջյանին խորհուրդ տանք, որ ավելի շատ կենտրոնանա այն հարցերի վրա, որոնցից տեղյակ է: Որովհետև իմ մոտ տպավորություն է ստեղծվում, որ այդ կնոջ ազնիվ մղումները, առանձին ուժեր փորձում են ենթարկեցնել իրենց շահադիտական նպատակներին: Ինչո՞ւ եմ այդ հետևությանը գալիս, որովհետև վաղը պետք է քննարկվի իր օրենսդրական նախաձեռնությունը, այն է՝ ճանաչել ԼՂՀ սուվերենությունը, անկախությունը: Բարեբախտաբար, հանդիպակաց նամակով նույն ինքը՝ Զարուհի Փոստանջյանը՝ օրինագծի հեղինակը, խնդրել էր այդ օրինագծի ընդունումը հետաձգել: Եթե այդ ամենը մենք համալիր վերլուծության ենք ենթարկում, և դրան համադրում ենք նաև այն, որ ԱՄՆ-ն նշանակելով Մինսկի խմբում նոր ամերիկացի նախագահ Ուորլիքին, նրան զինել էր Բարաք Օբամայի հատուկ ուղերձով, ուր ասվում է Միացյալ Նահանգների վճռականության և հավատարմության մասին Մինսկի խմբի շրջանակներում անել ամենը, որ ԼՂՀ հարցը կարգավորվի՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հայտնի երեք սկզբունքների շրջանակներում:
Երբ այս բոլորն ի մի եմ բերում, հանգում եմ այն եզրակացության, որ քաղաքական շատ ու շատ ուժեր հավանաբար հետ են ընկել աշխարհաքաղաքական այն զարգացումներից, որոնք ուրվագծվում են մեր տարածաշրջանում: Լինի դա Սիրիայի հարցում, լինի Իրանում և Հարավային Կովկասում առհասարակ: Եվ իրենց չիմացությունը բերում է ոչ ադեկվատ հայտարարությունների: Կարծում եմ, սա ժամանակի ընթացքում կհարթվի և կշտկվի:
Իրադարձային 17:17 • 28/09 Ադրբեջանի կողմից Արցախի ղեկավարների ձերբակալությունը ուղերձ է հայ բնակիչներին՝ հաջորդը դուք եք. կոնգրեսական Շերման Մեր աչքի առաջ տեղի են ունենում Արցախի էթնիկ զտումներ հայերը լքում են ավելի քան 2000 տարվա իրենց տունը։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ղեկավարների ձերբակալությունը ուղերձ է հայ բնակիչներին՝ հաջորդը դուք եք այս մասին իր ֆեյսբու -
Քաղաքականություն 13:30 • 28/09 Որտե՞ղ են համընկնում ՀՀ իշխանությունների և Ադրբեջանի շահերը․ Վահե Հովհաննիսյան Սեպտեմբերի 19-ից այս կողմ իրավիճակը կտրուկ փոխվել է, և Հայաստանն այս պայմաններում պարզապես չի կարող գնալ և այս ամենի հեղինակի հետ խոսել խաղաղության մասին՝ առանց իրավիճակին համարժեք պայմաններ առաջ քաշելու։