Ամենից շատ կարդացված նյութեր Այսօր Երեկ Շաբաթվա
Իրադարձային 11:51 • 02/10 Հայտնի են դպրոցականների արձակուրդների օրերը Ուսումնական տարում 3-12-րդ դասարանների սովորողներին տրվում են արձակուրդներ` աշնանային՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի 23-ից 29-ը ներառյալ, ձմեռային՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 25-ից 2024 թվականի հունվարի 7-ը ներառյալ, գարնանային՝ 2024 թվականի մարտի 25-ից 31-ը ներառյալ: -
Տնտեսություն 17:49 • 02/10 Ավտանգային գործոնով պայմանավորված՝ մարդիկ իրենց գումարները վերածում են դոլարի ու հանում երկրից․ տնտեսագետը՝ դոլարի կտրուկ արժևորման պատճառների ու հետևանքների մասին Պարսյանի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակում պետական պարտքի սպասարկման առումով լուրջ խնդիրներ հնարավոր է չառաջանան, հաշվի առնելով, որ պետությունն ունի 2 մլրդ դոլարի չափով միջազգային պահուստներ, որը թույլ կտա կառավարել դոլարի արժևորումը։ -
Իրադարձային 11:13 • 02/10 Երկրորդ փուլ թույլ տալ չի կարելի այս իրավիճակում. Վարդան Ղուկասյանը՝ ավագանու ընտրությունների մասին Կա այսպիսի մի վտանգ, ամենամեծ վտանգը, նախկինների կլանը չպիտի իր դիրքերն ամրապնդի: Ես որպես ընդդիմություն ավելի նախընտրում եմ, որ նրանք չամրապնդվեն, քան թե Ավինյանը չվերարտադրվի: -
Իրադարձային 19:56 • 02/10 ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հավանականության մասին Հայաստանի հայտարարությունները սուվերեն որոշում են, բայց ՌԴ-ն հույս ունի որ «ժամանակավոր որևէ վարչակազմ» չի խաթարի ՀՀ-ի և ՌԴ-ի կապերը․ Լավրով Եթե հիմա, ինչպես հայտարարեցին Հայաստանի որոշ ղեկավարներ, հիասթափվելով Ռուսաստանից և ՀԱՊԿ-ից, իրենք այլ տեղ կփնտրեն գործընկերներ՝ ամրապնդելու իրենց անվտանգությունը, սա իրենց սուվերեն ընտրությունն է՝ Հայաստանի ղեկավարության ընտրությունը։ -
Իրադարձային 16:54 • 02/10 «Կրոնի ազատություն, մշակույթի պահպանման իրավունք, հայերենի օգտագործման հնարավորություն». Ադրբեջանը հրապարակել է «վերաինտեգրման» մանրամասները Ադրբեջանը գործնական գործողություններ է սկսել «ղարաբաղյան տարածաշրջանում» Արցախ, չակերտները՝ Tertam բնակվող «հայերի վերաինտեգրման» չակերտները՝ Tertam համար այս մասին հայտարարություն է տարածե -
Իրադարձային 17:52 • 02/10 Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ասել է, որ «ԵՄ-ն ձգվելու է Լիսաբոնից մինչև Լուգանսկ». ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը Կիևում ԱԳ նախարարների այցի ընթացքում վստահություն է հայտնել Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու հեռանկարի վերաբերյալ։ Նրա խոսքով՝ շատ շուտով «միությունը կտարածվ -
Իրադարձային 18:45 • 02/10 Ես Արցախից դուրս կյանքս չէի պատկերացնում, մենք իրար հրաժեշտ տվեցինք Եղբայրական հուշահամալիրում․ Հունան Թադևոսյան (լուսանկար) Ես Արցախից դուրս կյանքս չէի պատկերացնում։ Ճամպրուկս հավաքելու պահին միայն հասկացա, որ ստիպված պիտի լքեմ տունս, ինձ հարազատ թաղամասն ու քաղաքը, որտեղ ապրել եմ կյանքիս լավագույն տարիները։ -
Իրադարձային 12:41 • 02/10 Ալիևին պետք է մեղադրանք առաջադրել և պատասխանատվության ենթարկել. Ալֆրեդ դե Զայաս Դոկտրինը, որ միջազգային իրավունքի նոր նորմ է, ներդրվել է ՄԱԿ-ի նախաձեռնությամբ՝ 2005 թ.: Այն բաղկացած է մի քանի սկզբունքից, որոնք միավորված են «ինքնիշխանությունը արտոնություն չէ, այլ պարտավորություն է պաշտպանելու մարդկանց, որոնք ապրում են տվյալ պետության սահմաններում» գաղափարով:
Իրադարձային 11:38 • 01/10 Արայիկ Հարությունյանը և Ջալալ Հարությունյանը միջազգային հետախուզման մեջ են. Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Արայիկ և Ջալալ Հարությունյանները և ավելի քան 300 հայ «անջատականներ», որոնք «հանցագործություններ» են կատարել Ղարաբաղում, միջազգային հետախուզման մեջ են այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարե -
Իրադարձային 20:38 • 01/10 10 հազարից ավելի մարդ է մասնակցել Բրյուսելում ի զորակցություն Լեռնային Ղարաբաղի համաեվրոպական հանրահավաքին (լուսանկարներ) Հանրահավաքին մասնակցելու համար Ֆրանսիայից ժամանել են բարձրաստիճան քաղաքական գործիչներ, պատգամավորներ, տարածաշրջանների ղեկավարներ և քաղաքապետեր։ Նախատեսվում է, որ նրանք ելույթով հանդես կգան համաեվրոպական հանրահավաքին։ -
Իրադարձային 15:51 • 01/10 Ինչո՞ւ ԵՄ-ն չարձագանքեց. Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ պահանջող բանաձև կներկայացնի Ինչո՞ւ ԵՄն չարձագանքեց Ադրբեջանին Եվրոպան պառակտված է, իսկ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը դարձել է իր միջնորդության պատանդը այս մասին France Info ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է Եվրախորհրդարան -
13:48 • 01/10 Արցախի նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների քաղաքականությունը և ժողովրդի երկպառակությունը հանգեցրին Արցախի կորստյանը․ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունն է նույն սպառնալիքի առջև. Կաթողիկոս Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տնօրինությամբ այսօր՝ հոկտեմբերի 1ին, Արցախի համար համազգային աղոթքի օր է Դուրս են բերվել տարբեր սրբություններ և սրբազան մասունքներ, այդ թվում՝ Աստվածամուխ Սուրբ Գեղարդը, որը հավատացյա -
Իրադարձային 15:10 • 01/10 Բայդենը ստորագրել է կառավարության 45-օրյա ֆինանսավորման օրինագիծը, որը չի ներառում Ուկրաինային օգնության հատկացումը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ստորագրել է Կոնգրեսի կողմից հաստատված օրենքը, որը կշարունակի ֆինանսավորել կառավարությանը 45 օր ժամկետով՝ մինչև նոյեմբերի 17ը, հայտնում է Սպիտակ տունը։«Շաբաթ օրը՝ սեպտեմբերի 30ին տեղական ժա -
Տնտեսություն 13:00 • 01/10 Արցախից տեղահանվածներն արդեն երեքշաբթի կարող են դիմում ներկայացնել 100,000 դրամ միանվագ վճար ստանալու համար. փոխվարչապետ ՀՀ կառավարության «Հումանիտար կենտրոն»ի աշխատանքները համակարգող, փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը և վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանն այսօրվա ճեպազրույցում ներկայացրել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տե -
Իրադարձային 17:04 • 01/10 Հայաստանը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում կրկին ավտոբուսներ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ. Գնել Սանոսյան Հայաստանը պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում կրկին ավտոբուսներ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ` քաղաքացիներին այնտեղից տեղափոխելու համար։ Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սա -
Իրադարձային 17:18 • 01/10 Արմեն Գրիգորյանը մեկնել է Թեհրան՝ քննարկելու տարածաշրջանում վերջին զարգացումները Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կիրակի ժամանել է Թեհրան՝ հանդիպելու իրանցի պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար գեներալ ԱլիԱքբար Ահմադիանի հետ, հա -
Իրադարձային 20:32 • 01/10 ԱԽ քարտուղարը Իրանի պաշտոնակցին հանգամանալից ներկայացրել է վերջին շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված հшրձակման մանրամասները Զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ տարածքային ամբողջականույթյունը: Երկուստեք ընդգծվել է երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը: -
Իրադարձային 16:27 • 01/10 Մենք ուսումնասիրում ենք Հայաստանի պաշտպանական կարիքները. Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ֆրանսիան ուսումնասիրում է Հայաստանի պաշտպանական կարիքները Այս մասին Franceinfoին տված հարցազրույցում ասել է Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեկոռնյուն։ Անդրադառնալով լրագրողի հարցին, թե արդյոք կարող է Ֆրանսի -
Իրադարձային 14:42 • 01/10 Ռուբեն Վարդանյանն այս բարոյալքված, հուսահատված ժողովրդի և նրա նեխած վերնախավերից ազատվելու համար առաջին հերթին գաղափար է. Վահե Հովհաննիսյան Այլընտրանքային նախագծեր խմբի փորձագետ, քաղաքագետ Վահե Հովհաննիսյանն իր հոդվածում գրում է«Սեպտեմբերի 19ի հարձակումը Ադրբեջանը ներկայացրեց որպես «հակաահաբեկչական գործողություն»։ ՀՀ իշխանությունների հանց
Իրադարձային 21:07 • 29/09 Հույս ունեմ՝ իմ այս նամակը Ձեր մեջ կարթնացնի արժանապատվություն․ Արա Բաբլոյանի բաց նամակը Իլհամ Ալիևին Մանկական վիրաբույժ Արա Բաբլոյանը բաց նամակ է գրել Իլհամ Ալիևին, որը ներկայացնում ենք ստերև․ «Բաց նամակ Իլհամ Ալիևին Ես թույլ եմ տալիս ինձ գրել այս բաց նամակը` հաշվի առնելով մի քանի հանգամանք որպես մանկական վիրաբ -
Իրադարձային 22:20 • 29/09 Իշխանությունը քննարկում է Հայաստանում ռուսական հեռուստաալիքներն անջատելու հարցը․ Լուսինե Բադալյան․ Factor.am Նրա խոսքով՝ հեռուստաալիքներն անջատելն իրականում մեծ փրկություն չի լինելու, քանի որ ներկայում կա նաև համացանցը։ Բացի այդ, ըստ Բադալյանի, ռուսական քարոզչությունը տարբեր խողողվակներով է տարվում՝ ներառյալ երկրի ներսում գործող գործակալների միջոցով։ -
Իրադարձային 17:06 • 29/09 Եվլախում ավարտվել է Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը. հայտնի է՝ ինչ հարցեր են քննարկվել Եվլախում ավարտվել է Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը, որին արցախյան կողմը ներկայացրել են Արցախի ԱԺ «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը, ռ