Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ ինչ առաջարկներ են ներկայացրել քաղաքական ուժերը
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ չի ներկայացրել, քանի որ առաջին իսկ փուլից ակտիվորեն մասնակցել է գործընթացին, մասնակցել տարբեր հարցերի շուրջ քննարկումներին:Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Ազգային ժողովի «Հանրապետական» խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։
«Հենց առաջին փուլից Հանրապետական կուսակցությունը սերտորեն աշխատել է մասնագիտական հանձնաժողովի հետ բոլոր փուլերում, եղել են ծավալուն քննարկումներ, որոնց սկզբից մինչև վերջ մասնացել ենք, մեր առաջարկներն ենք ներկայացրել՝ կառավարման մոդելից մինչև մարդու իրավունքներ, իսկ այն քաղաքական ուժերը, որոնք աշխատանքներ չեն տարել մասնագիտական հանձնաժողովի հետ, նրանք ներկայացնում են իրենց գրավոր առաջարկները, որովհետև, հիմա կարելի է ասել, իրենց առաջարկների ժամանակն է»,– ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 5-ին ավարտվում է սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնելու ժամկետը, որից հետո այլևս գրավոր առաջարկներ չեն ընդունվի։
Փաստաթուղթը նախորդ տարվա ամռանից քննարկվելով մարզպետարաններում ու թաղապետարաններում՝ հոկտեմբերի 15-ին կներկայացվեց ՀՀ Նախագահին, ապա հրապարակվեց:
Ներկայումս Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչների կողմից չի բացառվում երկու՝ կիսանախագահական ու խորհրդարանական համակարգերի տարբերակների քննարկումը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հայեցակարգին դրական եզրակացություն էր տվել Վենետիկի հանձնաժողովը` նշելով, որ առաջարկված բարեփոխումների նպատակները հիմնականում համապատասխանում են իր դիրքորոշումներին:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ քաղաքական խորհրդակցությունների մասնակցած ուժերից սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովին հայեցակարգի վերաբերյալ գրավոր առաջարկներ են ներկայացրել «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը» և Քրիստոնեա-Դեմոկրատական կուսակցությունը:
Ինչպես Tert.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Քրիստոնեա-Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Խոսրով Հարությունյանը, իրենք դեռևս Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախնական տարբերակի վերաբերյալ 18 առաջարկություն ներկայացրել են, որոնցից մի մասը քննարկվել է հանձնաժողովի կողմից և իրենց արտացոլումը գտել հայեցակարգի լրամշակված տարբերակում։
«Ես հիմա մշակում եմ մեր առաջարկությունների վերջնական տարբերակը և հավանաբար արդեն վաղը կներկայացնենք հանձնաժողովին»,-ասաց նա:
Հարցին, թե մասնավորապես ի՞նչ առաջարկություն են ներկայացնելու, Խոսրով Հարությունյանը նշեց, որ փոփոխության կարիք ունեցող հասկացություններից մեկը վերաբերում է պետություն և պետական իշխանություն հասկացությունների հստակեցմանը:
Կուսակցությունն առաջարկել է ներդնել Սահմանադրության հայեցակարգի մակարդակում հետևյալ եզրույթները՝ «պետություն», «պետական իշխանություն», «պետության պարտավորություն», «իշխանության պատասխանատվություն» և այլն:
Իսկ ՀՅԴ-ն, հիշեցնենք, առաջինն էր, որ ներկայացրել էր սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի վերաբերյալ կուսակցության 10 առաջարկներ, որոնք վերաբերում են ԱԺ-ի՝ որպես պետական իշխանության միակ առաջնային մանդատ ունեցող, միակ բարձրագույն ներկայացուցչական օրենսդիր մարմնին, դրա կազմավորմանը, գործունեությանը, կառավարության ու վարչապետի աշխատանքին, արդարադատության համակարգին, կուսակցությունների խոշորացմանը, ՏԻ մարմիններին և այլն:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի՝ Tert.am-ին տված պատասխանից հստակ չէր՝ ներկայացրե՞լ է ՕԵԿ-ը առաջարկներ, թե ոչ. «Մենք այդ մասին կասենք վաղը»:
Իսկ ՀՀ Նախագահի հետ քաղաքական կոնսուլտացիաների մասնակցած մյուս քաղաքական ուժերը առաջարկներ չեն ներկայացրել: «Հայոց համազգային շարժում» և «Ազգային ժողովրդավարների դաշինք» կուսակցությունների մամուլի քարտուղարների ու ղեկավարների հետ չհաջողվեց կապ հաստատել:
«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը Tert.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք առաջարկություններ չեն ներկայացրել ու չեն էլ ներկայացնելու, որովհետև դեռևս մեկ տարի «Ժառանգության» կողմից ներկայացրած առաջարկությունները չեն իրականացվել, որոնք, ի դեպ, ըստ կուսակցության փոխնախագահի, կարելի էր ընդունել առանց սահմանադրական փոփոխությունների:
«Մեր առաջարկների ընդունումը ցույց էր տալու, որ իշխանության կողմից քաղաքական կամք կա և իրապես սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելու ցանկություն, ոչ թե վերարտադրության հերթական մեխանիզմ ստեղծելու: Բացի այդ, մեր առաջարկությունների ընդունումը թույլ էր տալու, որ անվստահությունը, որ կա իշխանությունների նկատմամբ, փոքր-ինչ մեղմանար և լեգիտիմության խնդրի բացը լրացվեր: Բայց իշխանությունները չեն ընդունել այդ առաջարկությունները, և մենք, ինչպես նախօրոք ասել էինք, որևէ բովանդակային քննարկումների մեջ չենք մտնելու»,-ասաց նա:
Արմեն Մարտիրոսյանը նշեց, որ կուսակցության կողմից ներկայացված առաջարկությունները վերաբերել են ԱԺ 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին, ընտրություններից հետո քվեարկած մարդկանց ցուցակների փակցնելուն, կուսակցությունների ֆինանսավորմանը, ընդդիմության լրացուցիչ լծակների տրամադրմանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը Tert.am-ի հետ զրույցում կրկնեց այն, ինչ ասել էր մի քանի օր առաջ այս առնչությամբ: Որ եթե ինչպես հայտարարվել է ՀՀԿ ներկայացուցիչների կողմից՝ խորհրդարան ներկայացվի սահմանադրական փոփոխությունների 2-րդ՝ գործող կիսանախագահական համակարգը պաշտպանող տարբերակը, ապա ԲՀԿ-ն այս համակարգում դատավորների անկախության և այլ մի քանի խնդիրների հետ կապված որոշ առաջարկներ կներկայացնի:
Իսկ խորհրդարանական համակարգի տարբերակի պարագայում ԲՀԿ-ն որևէ առաջարկ չի ներկայացնի. «Մենք խորհրդարանական համակարգին դեմ ենք, որովհետև գտնում ենք, որ երբ ունենք լրջագույն ներքին և արտաքին կայունության խնդիր, երբ գտնվում ենք պատերազմական իրավիճակում, և սահմանին ամեն օր իրավիճակը լարված է, կա Ղարաբաղի հարց և ունենք չկայացած կուսակցություններ, խորհրդարանական համակարգին անցումը լրջագույն ռիսկեր է պարունակում»:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը նույնպես առաջարկներ չի ներկայացրել մասնագիտական հանձնաժողովին, ինչի մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց կուսակցության մամուլի քարտուղար Անժելա Խաչատրյանը՝ պարզաբանելով առաջարկներ չներկայացնելու պատճառը. «Քանի որ, թեև այս պահին չկա վերջնական տարբերակ, ապա ցանկացած կուսակցություն, որը առաջարկ է ներկայացնում, նշանակում է, որ իր կողմից սահմանադրության փոփոխությունների տարբերակ է առաջարկում: Այսինքն՝ իր կողմից Սահմանադրություն և հայեցակարգ է առաջարկում, ինչը մեր համար, իհարկե, նորմալ չէ»:
Ուստի «Ազատ դեմոկրատները» կսպասի վերջնական փաստաթղթին, հանրաքվեի դրվելիք տարբերակին, նոր այդ ժամանակ կներկայացնի իր դիրքորոշումները:
Գրավոր առաջարկներ չի ներկայացնելու նաև ՀՀՇ-ն. կուսակցության մամուլի քարտուղար Կարեն Կարապետյանը Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց.«Մենք որևէ գրավոր առաջարկ չենք ներկայացնելու»:
Իրադարձային 17:17 • 28/09 Ադրբեջանի կողմից Արցախի ղեկավարների ձերբակալությունը ուղերձ է հայ բնակիչներին՝ հաջորդը դուք եք. կոնգրեսական Շերման Մեր աչքի առաջ տեղի են ունենում Արցախի էթնիկ զտումներ հայերը լքում են ավելի քան 2000 տարվա իրենց տունը։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ղեկավարների ձերբակալությունը ուղերձ է հայ բնակիչներին՝ հաջորդը դուք եք այս մասին իր ֆեյսբու
Իրադարձային 15:04 • 27/09 Եթե Ռուբեն Վարդանյանը ՌԴ քաղաքացի է, կպաշտպանենք նրա իրավունքները. Պեսկով ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը տեղեկություն չունի, որ Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը ձերբակալվել է Ադրբեջանի սահմանին՝ Հայաստան մեկնելու փորձի ժամանակ։ «Կրեմլում գիտե՞ն, որ -
Իրադարձային 18:54 • 27/09 Ադրբեջшնական աղբյուրները հրապարակային տեղեկություն են տարածել Հակարի կամրջի մոտից Վիտալի Բալասանյանի ձերբակալության մասին․ Արման Թաթոյան Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը պարտավոր է ամեն քայլ գործադրել` անօրինական ձերբակալումից ու հետագա կալանքից առևանգված մարդկանց ազատ արձակելու համար: -
Իրադարձային 16:19 • 27/09 Սամվել Բաբայանի՝ առանց որևէ խնդրի Հակարիի կամրջով անցնելը հարվածի տակ է դրել այն մարդկանց, որոնք հավանական սև ցուցակներում են. Տիգրան Աբրահամյան Այն որ երեկվանից Ադրբեջանը որոշակի միջոցառումներ ձեռնարկում է, դա չի սահմանափակվում միայն Ռուբեն Վարդանյանի հետ կատարվածով»,- ասել է նա: -
Իրադարձային 14:47 • 27/09 Ադրբեջանը հաստատել է Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալման տեղեկությունը. նրան տեղափոխել են Բաքու Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունից հաստատել են Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալման մասին տեղեկությունը։Հիշեցնենք, որ նրա կինը՝ Վերոնիկա Զոնաբենդը, հանդես է եկել հայտարարությա -
Իրադարձային 17:29 • 27/09 «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն պատրաստ է կեցավայրի վարձակալության և կոմունալ ծախսերի փոխհատուցում տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված 300 ընտանիքի Զուգահեռ գույքագրվում են կարճաժամկետ աջակցության համար նախատեսվող այլ ռեսուրսներ՝ համակարգող մարմինների կողմից ներկայացվող կարիքներին համապատասխան: -
Իրադարձային 11:06 • 27/09 Ադրբեջանն nւժ չի կիրառի Հայաստանի տարածքով ցամաքային միջանցք ստեղծելու համար. Ալիևի օգնական Ադրբեջանը մտադիր չէ ռազմական գործողություններ ձեռնարկել Հայաստանի հարավում ցամաքային միջանցք ստեղծելու համար, ասել է Ադրբեջանի նախագահի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը։ -
Իրադարձային 01:01 • 27/09 Սամվել Բաբայանը խոստովանել է, որ առանց Արցախի իշխանության գիտության Ադրբեջшնի հետ շփումների մեջ է եղել, առաջարկներ փոխանցել․ Տիգրան Աբրահամյան Հայաստանի ԱԱԾ-ն պետք է պարզի, թե ինչպե՞ս, ու՞մ միջնորդությամբ և ի՞նչի շուրջ է Բաբայանը խոսել Ադրբեջանի հետ` իր պատմած հեքիաթները մի կողմ: -
Իրադարձային 14:12 • 27/09 2,000 մարդ՝ ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներ, զբաղված են Հայաստանում տեղեկատվական դաշտի մշակմամբ. Զախարովա ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան խորհուրդ է տվել ուշադրություն չդարձնել նրանց, ովքեր հիմա ծայրահեղական հայտարարություններ են անում, կասկածի տակ են դնում հայռուսական հարաբերությունները Ըստ ՌԴ ԱԳՆ խոսնակի՝ այս ամենն անցնելո -
Իրադարձային 00:50 • 27/09 Արայիկ Հարությունյանին ՌԴ ԱԴԾ-ի 5-րդ ծառայությունից են զանգել, ասել` հերի՛ք է, դու չես կարողանում, մեզ խաբում ես․ Սամվել Բաբայան «Նախկին նախագահները զեկուցում են, որ Արայիկն ամբողջ ճշմարտությունը չի պատմում, ձեզ խաբում են։ Արայիկին հանում են, բերում են նորին»,- ասաց Սամվել Բաբայանը: -
Իրադարձային 19:09 • 27/09 Սամվել Բաբայանին ու մնացած շատերին միավորում է մի պարզ բան՝ գրեթե բոլորը տարբեր ժամանակներում Ռուբեն Վարդանյանից աշխատանք են ուզել․ Մեսրոպ Առաքելյան Մեղավորը Սամվել Բաբայանը չէ, իր նման անհայրենիքներ կան ու լինելու են։ Մեղավորը իշխանության քարոզչամեքենա «Հանրային հեռուստատեսությունն» է, որը շարունակում է իր կործանարար հետևանքները Հայաստանի և Արցախի համար։