Ամենից շատ կարդացված նյութեր Այսօր Երեկ Շաբաթվա
Իրավունք 21:08 • 16/09 Սահմանադրական դատարանը հակասահմանադրական վարքագիծ է դրսևորում. ԱԺ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների հայտարարությունը Ազգային ժողովի քաղաքական մեծամասնությունը 2023թ հուլիսի 1112ին ընդունեց քրեական օրենսգրքում լրացումների օրինագիծը, որով քննություն իրականացնելու պատասխանատու մարմիններին իրավունք վերապահվեց, առանց դատաքննության, գործո -
Իրադարձային 09:11 • 17/09 Ադրբեջանը հրապարակային հայտարարել է, որ իր ձևով Արցախի հարցի լուծման ճանապարհին իրեն երրորդ երկրները ևս չեն կարող հետ կանգնեցնել․ Տիգրան Աբրահամյան Գլխավոր խնդիրներից մեկն այն է, որ թեև ոչ մեծ ծավալով, սակայն ադրբեջանական ակտիվությունը որոշակի հաճախականությամբ աճի դինամիկա է դրսևորում և սրում առանց այդ էլ ծանր դրությունը: -
Իրադարձային 20:12 • 16/09 Փաշինյանը կնոջ հետ Դեբետում ներկա է գտնվել նոր հյուրանոցի ու Արվեստի, արհեստի և երաժշտության փառատոնի բացմանը (լուսանկարներ) Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ, Լոռու մարզի Դեբետ գյուղում ներկա է գտնվել Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի «Կոնցեպտ» հյուրանոցի բացման արարողությանն ու Արվեստի, արհեստի և երաժշտության փառատ -
Իրադարձային 15:29 • 17/09 Արցախը համաձայնել է Բերձորի միջանցքով և Ակնա-Ստեփանակերտ ճանապարհով հումանիտար բեռների համաժամանակյա տեղափոխմանը Գործընթացի կազմակերպումն անհրաժեշտ է ինչպես մեր քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը սպառնացող վտանգները չեզոքացնելու, այնպես էլ Բերձորի միջանցքով հումանիտար բեռների հետագա տեղափոխումն ապահովելու համար: -
Իրադարձային 08:02 • 17/09 Մեկնարկել են Երևանի ավագանու ընտրությունները․ մասնակցում է 14 քաղաքական ուժ Երևանի ավագանին, որը կազմված է 65 անդամից, ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով՝ կուսակցության կամ կուսակցությունների դաշինքների ընտրական ցուցակներով։ Քաղաքացիները ընտրում են ոչ թե քաղաքապետ, այլ ավագանի։
Գիտություն/տեխնիկա 18:45 • 16/09 Ֆրանսիայում բարձր ճառագայթման պատճառով iPhone 12-ի արգելքից հետո, ԱՄՆ-ում այս մոդելի ստուգումներ կանցկացվեն Մասնավորապես Սննդի և դեղամիջոցների որակի վերահսկման վարչությունը, որը մասնակիորեն պատասխանատու է նաև սմարթֆոնների անվտանգության երաշխավորման համար, Daily Mail-ին հայտնել է, որ ուսումնասիրում է հասանելի տեղեկությունն այն բանից հետո, երբ օրեր առաջ Ֆրանսիան բարձր ճառագայթման. -
Իրադարձային 11:32 • 16/09 Որքան էլ իշխանությունը փորձում է ցույց տալ, թե ինքը որևէ բանից չի վախենում և շարունակում է իր քաղաքական կուրսը, մեկ է խոսքից ու վարքագծից ակնհայտ է` վախեցած են Վախեցած են, որովհետև իրենց քայլերի հետևում մարդկային տառապանքներ են, վախեցած են, որովհետև իրենց գործողությունների հետևանքը սուգն ու մահն է, վախեցած են, որովհետև իրենք ամենից լավ գիտեն, թե ինչ են արել ու որտեղ են հայտնվելու իշխանափոխությունից հետո:
Իրադարձային 15:34 • 11/09 Պեսկովն ասել է՝ արդյոք Ռուսաստանը՝ որպես դաշնակից, պատրա՞ստ է պաշտպանել Հայաստանն իր տարածքի վրա հարձակման դեպքում «Եթե խոսքը Հայաստանի տարածքի մասին է, ապա գիտեք, որ մենք պարտավորություններ ունենք ՀԱՊԿ-ի շրջանակում: Բայց գիտեք նաև, որ Հայաստանի կողմից 1991 թվականի սահմաններում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելուց հետո հանգամանքները փոքր-ինչ փոխվեցին, ուստի սա... -
Տնտեսություն 14:32 • 13/09 Առաջիկա ամիսներին կսկսենք «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման աշխատանքները. թուրք նախարար Առաջիկա ամիսներին կսկսենք «Զանգեզուրի միջանցքի» չակերտները՝ Tertam բացման աշխատանքները այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն Այս մասին գրու -
Ժամանց 10:28 • 11/09 Դերասան Մարկ Ռուֆալոն արձագանքել է Քարդաշյանի՝ Արցախին սատարելու կոչին Ամերիկացի դերասան, պրոդյուսեր Մարկ Ռուֆալոն X սոցցանցի իր միկրոբլոգում կիսվել է հեռուստաաստղ Քիմ Քարդաշյանի կոչով, որով աստղային հայուհին դիմել էր ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին՝ խնդրելով կանգնեցնել երկրորդ հայոց ցեղասպանությունը: -
Իրադարձային 10:57 • 11/09 Երևանում վաղվանից երթուղի դուրս կգա առաջին էլեկտրոավտոբուսը Հարգելի երևանցիներ, մենք ներմուծել ենք առաջին փորձնական էլեկրոավտոբուսը և պլանավորում ենք համապատասխան մրցույթ իրականացնել, որ ներմուծենք ևս 250 ավտոբուսներ, որոնք կծառայեն մեր արդեն իսկ երկար ծառայած ավտոբուսներին -
Իրադարձային 14:11 • 13/09 Մոսկվան դիվանագիտական դեմարշ է հայտնել Բաքվին. ՌԴ ԱԳՆ Մոսկվան դիվանագիտական դեմարշ է հայտնել Բաքվին՝ կապված Ռուսաստանի նոր շրջաններում (ինքնահռչակ Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերը) ընտրությունների վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության հետ։ -
Իրադարձային 17:07 • 12/09 Զրահապատ գնացքով և «բացարձակ գաղտնիության պայմաններում». Կիմ Չեն Ընը ժամանել է Ռուսաստան Ժամանման առաջին կադրերը հրապարակել է «Ռոսիա 1» հեռուստաալիքը՝ ընդգծելով, որ գնացքը Ռուսաստանի Դաշնության և ԿԺԴՀ-ի սահմանին գտնվող «Հասան» կայարանը հատել է «բացարձակ գաղտնիության պայմաններում»։ -
Իրադարձային 13:25 • 14/09 Փաշինյանը կարծես ձեռնամուխ է եղել ամեն օր ինչ-որ զզվելի բան ասելու. Կալաշնիկով Այսօր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ դրսևորվել են նրա մեջ նախկինում «նստած» բոլոր վատագույն հատկությունները, որոնցից մեկն է նեղացածությունը։ Այս կարծիքը nsnfmի եթերում ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գոր -
Իրադարձային 17:12 • 14/09 ԱՄՆ դեսպանատան 2 աշխատակից «անցանկալի անձ» է հայտարարվել. Լին Թրեյսիին կոշտ դեմարշ է ներկայացվել. ՌԴ ԱԳՆ Ռուսաստանը «անցանկալի անձ» է հայտարարել ԱՄՆ դեսպանատան երկու աշխատակցի։ Այս մասին սեպտեմբերի 14ին հաղորդվում է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության կայքում։Գերատեսչությունը նշել է, որ&nbs -
Իրադարձային 13:11 • 12/09 Իսրայելի հյուպատոսության Range Rover Sport-ը անցել է կարմիր լույսով, վարել` հանդիպակաց գոտիով, դիմել՝ փախուստի․ Shamhsyan.com Երեկ՝ ժամը 02։20-ի սահմաններում, ավագ պարեկ Ռ․ Եղիազարյանն ու պարեկ Վ․ Սարգսյանը Գայի պողոտայում նկատում են, որ նշված Range Rover-ի վարորդը մեծ արագությամբ, բարձր երաժշտությամբ երթևեկում է։