Այս շրջափակումը ցեղասպանական է իր նպատակադրմամբ, այն է՝ ոչնչացնել Արցախի հայ բնակչությանը․ Լեմկինի ինստիտուտ
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը հաղորդագրություն է տարածել, որում նշված է, որ ինստիտուտը վշտացած է 40-ամյա բնակիչ Կ.Հովհաննիսյանի մահվան լուրից, ով 2023 թվականի օգոստոսի 15-ին սովից մահացել էր Արցախի ադրբեջանական շրջափակման հետևանքով, ինչի մասին վկայում են ինչպես Արցախի Հանրապետության դատաբժշկիեզրակացությունը:
«Արցախի շրջափակումը, որը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, աճող թերսնուցման, վիժումների և բժշկական բարդությունների պատճառն է, որոնք կապված են այն բանի հետ, որ մարդիկ չեն կարող մուտք գործել պատշաճ սնուցում և բժշկական օգնություն: Այժմ շրջափակումը սկսել է հանգեցնել սովից Արցախի հայ քաղաքացիների ուղղակի մահվան:
Այս շրջափակումը ցեղասպանական է իր նպատակադրմամբ, այն է՝ ոչնչացնել Արցախի հայ բնակչությանը կամ զանգվածային տեղահանման, կամ զանգվածային սովի միջոցով: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ինքը բազմիցս հայտարարել է Այդ մասին, այդ թվում՝ 2023 թվականի մայիսի 29-ի իր հայտարարության մեջ, երբ սպառնացել է. «երրորդ հրավեր չի լինելու»։ Կամ իրենք խոնարհաբար կգան մեզ մոտ, կամ իրադարձությունները կզարգանան այլ ուղղությամբ։ Մենք ունենք բոլոր հնարավորությունները այս տարածաշրջանում ցանկացած գործողություն իրականացնելու համար։ Հետևաբար, «խորհրդարանը պետք է լուծարվի, իրեն «նախագահ» անվանող տարրը պետք է հանձնվի, բոլոր «նախարարները», «պատգամավորները» և մյուսներն արդեն պետք է լքեն իրենց պաշտոնները։ Միայն այդ դեպքում կարելի է խոսել որևէ համաներման մասին»։
Լեմկինի ինստիտուտը ցանկանում է պարզաբանել, որ այնպիսի առաջնորդներ, ինչպիսիք են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և բոլորը: մյուս առաջնորդները, որոնք ստեղծել են անպատժելիությունը, որով այժմ գործում է Նախագահ Ալիևը, ուղղակի պատասխանատվություն են կրում այդ մարդու մահվան, ինչպես նաև ցանկացած այլ անձի համար, ով կարող է զոհվել այդ շրջափակման հետևանքով: Նրանք կարող են նաև ներգրավված լինել Ցեղասպանության հանցագործության մեջ ։
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը ցանկանում է ևս մեկ անգամ պարզաբանել, որ Ադրբեջանին Արցախի շրջափակմանը նպաստող ցանկացած անձ և/կամ պետություն, լինի դա ուղղակիորեն օտարերկրյա օգնության միջոցով, թե անուղղակիորեն, հրաժարվելով օգտագործել իրենց տրամադրության տակ եղած բոլոր դիվանագիտական գործիքները, հանդիսանում է այդ ցեղասպանության մասնակից Արցախի Հանրապետության 120 000 քաղաքացիների և կարող է պատասխանատվության ենթարկվել դատարանում հանցակցության համար: Խստորեն անհրաժեշտ է, որ միջազգային առաջնորդները անհապաղ գործողություններ ձեռնարկեն Ադրբեջանի դեմ՝ Արցախի Հանրապետությունում հետագա մահերը կանխելու համար», - նշված է հաղորդագրության մեջ։