Ռուսաստանը գա՞զը պետք է կտրի, թող անջատի, մեր ժողովուրդն առանց գազի էլ կապրի․ Գուրգեն Մելքոնյան
Ամենից շատ կարդացված նյութեր Այսօր Երեկ Շաբաթվա
Քաղաքականություն 17:12 • 16/10 Զելենսկին կարծում է՝ Վրաստանի կողմից Աբխազիան և Օսիան վերադարձնելու հեռանկարներ կան. Թբիլիսիում արձագանքել են Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կարծիք է հայտնել, որ Ուկրաինայի հաջող դիմադրությունը ռուսական ագրեսիային հեռանկարներ է բացում Վրաստանի համար, որպեսզի կարողանա ապագայում վերադարձնել իր օկուպացված տարածքները։ Ինչպես -
Իրադարձային 12:21 • 17/10 Առաջիկա ժամերին հնարավոր է ցանկացած կանխարգելիչ միջոց. Աբդոլլահիանի նախազգուշացումը՝ Իսրայելին Դիմադրության ճակատի առաջնորդները թույլ չեն տա, որ Իսրայելը տարածաշրջանում իր ուզած գործողություններն իրականացնի, հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը՝ հավելելով, որ առաջիկա ժամերին դիմադրության ճակատի կողմից հնարավոր են կանխարգելիչ միջոցառումներ։ -
Իրադարձային 17:34 • 16/10 Վիտալի Բալասանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, գործը՝ կարճվել․ փաստաբան «Եթե գործի վարույթը շարունակվեր և դատական քննությունն ընթացք ունենար, գտնում ենք, որ հարուցված քրեական գործը և առաջադրված մեղադրանքը հիմնավոր չեն եղել և Վիտալի Բալասանյանն անկասկած կարդարացվեր Արցախի դատարանների կողմից»,- համոզմունք հայտնեց փաստաբանը։ -
Քաղաքականություն 22:44 • 16/10 ՄԱԿ առաքելությունը, Կարմիր Խաչը և Հայաստանի վարչապետը հաստատել են՝ Ադրբեջանը չի ոտնահարել հայ բնակչության իրավունքները․ Բայրամով Զրույցի ընթացքում Բայրամովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը «երբեք չի ոտնահարել հայ բնակչության իրավունքները, ինչը հաստատվել է ոչ միայն տարածաշրջան այցելած ՄԱԿ-ի առաքելության, այլև Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպության և անգամ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից»։
Իրադարձային 12:34 • 15/10 Երևանում թալանել են 83-ամյա թոշակառուի տունը՝ տանելով 17,300 դոլար, 1 մլն 100,000 դրամ և 100,000 ռուբլի Հոկտեմբերի 13ին ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության Էրեբունու բաժին է դիմել Գաջեգործների փողոցի շենքերից մեկի բնակիչ, 83ամյա Հակոբ Մն և հայտնել, որ հոկտեմբերի 11ին՝ ժամը 1500ից մինչև 1700ն ընկա -
Տնտեսություն 21:28 • 10/10 Այս տարվա վերջում կամ հաջորդ տարվա սկզբում անշարժ գույքի շուկայում կլինեն ցնցումներ. Կան նորակառույցներ, որոնց բնակարանների 30%-ը չի վաճառվելու և մտնելու են շուկա էժանացված գներով. Dignisi-ի տնօրեն «Այն «բումը», որ կա նորակառույցների շուկայում կմոտենա ավարտին այս տարվա վերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին, և այդ ժամանակ մենք միանշանակ կունենանք ցնցումներ», - ասել է Ալեքսանյանը Dignisi news-ի եթերում։ -
Իրադարձային 14:36 • 11/10 Արցախի պետական բյուջեում շարունակում է մնալ շուրջ 3,1 միլիարդ դրամ մնացորդ, որը սառեցված է. Շտաբ Պետական բյուջեից գումարների յուրացման և ծառայողական ավտոմեքենաների սեփականաշնորհման մասին համացանցում որոշ օգտատերերի կողմից շրջանառվող լուրերը կեղծ են Այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից «Հաշվի առ -
Իրադարձային 09:35 • 12/10 50 մլն դրամ Վահե և Վիգեն Բադալյաններից օգնություն երկու արցախյան ընտանիքներին՝ բնակարան գնելու նպատակով Հենց այսպես՝ օգնության ձեռք մեկնելով, մեր միասնությամբ միայն կարող ենք հաղթահարել ցանկացած մարտահրավեր, ամուր և տոկուն մնալ, պատրաստ լինել վերակառուցելու և ստեղծելու ավելի պայծառ ապագա բոլորիս համար։ -
Իրադարձային 12:17 • 14/10 Ի՞նչ կլիներ, եթե Արցախի իշխանությունը հրաժարվեր իրեն պարտադրված հրամանագիրը ստորագրելուց․ Տիգրան Աբրահամյան Մեզ` Արցախում չգտնվածներիս համար, դժվար է պատկերացնել, թե ինչ կլիներ, եթե ադրբեջանական զորքերը մինչև խաղաղ բնակիչների բռնի տեղահանումը մուտք գործեին Ստեփանակերտ և մյուս բնակավայրեր:
09:32 • 17.10.23 Ով է պատասխան տալու փողերի փոշիացման համար․ «Փաստ»
09:16 • 17.10.23 Գևորգ Ալթունյանը կալանավորվել է․ «Հրապարակ»